METAFYSIKOS
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

METAFYSIKOS

KALWS HRTHATE
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ ΤΟΠΟΙ - ΣΠΗΛΑΙΟ ΝΤΑΒΕΛΗ ΠΕΝΤΕΛΗΣ

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
KOMMARAS
Admin
KOMMARAS


Αριθμός μηνυμάτων : 70
Ημερομηνία εγγραφής : 22/08/2008
Ηλικία : 40

ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ ΤΟΠΟΙ - ΣΠΗΛΑΙΟ ΝΤΑΒΕΛΗ ΠΕΝΤΕΛΗΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ ΤΟΠΟΙ - ΣΠΗΛΑΙΟ ΝΤΑΒΕΛΗ ΠΕΝΤΕΛΗΣ   ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ ΤΟΠΟΙ - ΣΠΗΛΑΙΟ ΝΤΑΒΕΛΗ ΠΕΝΤΕΛΗΣ Icon_minitimeΣαβ Αυγ 23 2008, 01:20

Hρθε λοιπόν η στιγμή να πούμε δυο λόγια για την ξακουστή πολυσυζητημένη και πολυερευνημενη σπηλιά του ΝΤΑΒΕΛΗ στην ΠΕΝΤΕΛΗ, γιατί ως γνωστό ο περίφημος ΝΤΑΒΕΛΗΣ διέθετε λημέρια σπηλιές και στον ΥΜΗΤΤΟ και στην ΠΑΡΝΗΘΑ. Ευτυχώς είχα την τύχη και την υπομονή να βρω τα αλλά δυο σπηλαία μετά από αρκετό περπάτημα, ειδικά του ΥΜΗΤΤΟΥ που ήταν κρυμμένο μέσα σε ένα θάμνο η είσοδος του.Τωρα έχει μείνει να δούμε και την σπηλιά Νταβέλη στον ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ μήπως βγάλουμε κάποιο συμπερασμα.Η σπηλιά που έχει συνδεθεί με τόσα και τόσα παράξενα με τα περίφημα έργα που έγιναν στο εσωτερικό της σπηλιάς αλλά και στον γύρω χώρο τα εκκλησάκια που στέκουν αιώνες εκεί και βέβαια οι περιβόητες στοές που οι φήμες ήθελαν να φτάνουν μέχρι και στον ΠΕΙΡΑΙΑ αλλά κάποιοι μίλησαν ακόμα και για πιο μακριά ακομη.Τι να πω εύχομαι να είναι αλήθεια όλα αυτά και κάποια στιγμή να βρούμε έστω ένα μέρος από όλα αυτά που λεγονται.Προς το παρόν το μόνο στοιχείο που έχω είναι αναφορές για την σπηλιά από παλιά βιβλία για τα πηγάδια που είχε στο βάθος και έχω δει κάποιες πολύ περίεργες φωτογραφίες με περίεργα σχήματα που εμφανίζονται μέσα στην σπηλιά . Σε μένα δυστυχώς δεν έχει βγει κάποια περίεργη Φώτο μέχρι στιγμης.Εχω όμως να αναφέρω ένα περίεργο συμβάν που είχα μέσα στην σπηλιά . Ένα πρωί καθημερινή γύρω στις 11 η ώρα είχα ανέβει στο σπήλαιο με ένα πεδιόμετρο μέτρησης έντασης πεδίου για συχνότητες από 47 MHZ έως 860 MHZκαι 950 έως 2150 MHZ με οθόνη. Είναι ένα όργανο για όσους δεν γνωρίζουν που χρησιμοποιείτε για την μέτρηση ηλεκτρομαγνητικών πεδίων για εγκατάσταση κεραιών τηλεόρασης και δορυφορικών δίσκων. Έξω από την σπηλιά η λήψη όλων των τηλεοπτικών καναλιών ήταν κανονική χωρίς πρόβλημα μέσα στην σπηλιά και λίγο πριν το τέλος στο βάθος στο πεδιόμετρο εμφανιζόταν μια συνεχής παρεμβολή παλμική σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων και στην οθόνη έβλεπα οριζόντιες μπάρες και τίποτα άλλο. Αυτό σημαίνει ότι υπήρχε ισχυρότατη πηγή παρεμβολών στο όργανο άγνωστο από που. Πίστεψα ότι ίσως να λάμβανα παράσιτα από τα ραντάρ της κορυφής αλλά όταν βγήκα έξω η παρεμβολή αντί να δυναμώσει λιγόστεψε , άλλωστε όπως μου είπαν αργότερα τα ραντάρ δεν είναι σε λειτουργεια..Κατα τα άλλα στις έρευνες που κάναμε μέσα στην σπηλιά δεν βρήκαμε τίποτα άλλο εκτός από την γνωστή λιμνούλα που υπάρχει στο αριστερό μέρος κατεβαίνοντας. Επίσης ο μικρός θάλαμος που υπάρχει στο τέλος της σπηλιάς δεν οδηγεί πουθενά αλλά από κάποιες σχισμές που έχουν απομείνει αν πετάξει κανείς πέτρες ακούγονται να πέφτουν σε ένα βάθος περίπου 6, 7 μετρων.Δυστυχως η σπηλιά πλέον έχει δεχθεί τόσες παρεμβάσεις που μάλλον είναι απίθανο να υπάρχει κάποιο άνοιγμα για μέσα τώρα. Τα πηγάδια που υπήρχαν στο τέλος του σπηλαίου πριν τα έργα είναι κατεστραμμένα . Πάντως είμαι σίγουρος ότι το μεγάλο μυστικό της ΠΕΝΤΕΛΗΣ δεν βρίσκετε σε αυτό το μέρος αλλά κάπου αλλού καλά κρυμμένο και μας περιμένει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://metafysikos.forumgreek.com
 
ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ ΤΟΠΟΙ - ΣΠΗΛΑΙΟ ΝΤΑΒΕΛΗ ΠΕΝΤΕΛΗΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
METAFYSIKOS :: Basket :: ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ-
Μετάβαση σε: